Częste błędy przy prowadzeniu rekrutacji

Wraz ze wzrostem znaczenia naszej firmy nie sposób, abyśmy nie starali się zatrudniać nowych, coraz to bardziej wykwalifikowanych pracowników. Gdybyśmy jednak przeprowadzili badanie wśród firm i potencjalnych kandydatów na konkretne stanowisku, zauważylibyśmy, jak dużo błędów popełniane jest już na etapie poszukiwania pracownika! Co robimy źle? Przekonajmy się!

Przy rekrutacji

Jako główny problem w procesie rekrutacji wskazuje się… brak informacji o jej stanie. Ile razy byliśmy świadkiem tego, że wstawialiśmy ogłoszenie o tym, że poszukujemy pracowników, następnie zbieraliśmy wysyłane CV, a potem szukaliśmy tego najlepszego kandydata. Jednak zastanówmy się, czy wysyłaliśmy jakiekolwiek potwierdzenie tego, że ta aplikacja wpłynęła na naszą skrzynkę mailową? Nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak ważne jest to dla kandydatów! Przecież nie wiedza oni czy ich dokumenty zaginęły w skrzynce ze spamem, czy może faktycznie ją przeczytaliśmy?

To, co w CV

Wraz z otrzymaniem CV, zdarza się, że przywiązujemy zbytnią uwagę do tego, co jest w nim zawarte. Pamiętajmy – to tylko jeden dokument, który nie może w pełni określić tego, kim jest dana osoba. Nieraz zdarza się sytuacja, że osoba, która z pozoru jest mniej doświadczona, lecz ma zabójczy entuzjazm, ochotę do zdobywania nowych umiejętności i przede wszystkim szybko wpasuje się w nasz zespół, będzie lepszym wyborem niż „stary wyjadacz” w branży! Czasami trzeba spojrzeć na to wszystko z szerszej perspektywy niż tylko jako dokument życiorysowy!

Na spotkaniu

Jeżeli już dochodzi do spotkania, to również na nim popełniamy znaczące błędy! Przede wszystkim, rzadko da się określić to, jaką osobą jest potencjalny pracownik zaledwie po jednej rozmowie! Czasami zapominamy o czynnikach takich jak stres, mogący nieco zatrzeć obraz tego, kim naprawdę jest nasz kandydat. Podczas trwania tego spotkania, bywa też tak, że nie do końca mamy pomysł na to, jak sprawdzić, czy naprawdę nadaję on/ona nadają się na nasz wakat. Przygotujmy się do tego – mamy tu na myśli zarówno pytania, jak i zadania praktyczne!

Podsumowanie

Jak widzicie, nie bez powodu najróżniejsze przedsiębiorstwa korzystają z pomocy agencji rekrutacji! Dzisiejsze błędy to zaledwie czubek góry lodowej, a takich pomyłek bywa naprawdę więcej. Mamy jednak nadzieję, że po dzisiejszym artykule uda się wam uniknąć tych najpopularniejszych albo skorzystacie z usług profesjonalnych firm jak np. LoboHR! Oby wasza następna rekrutacja była udana!