Flota samochodowa – korzyści

Dla wielu firm tabor samochodowy jest podstawowym źródłem dochodu. W innych sytuacjach stanowi dodatek lub premię dla pracowników oraz jest elementem działań marketingowych (logotypy i reklamy na samochodach). W tym przypadku, jak i poprzednim, flota samochodowa może świadczyć o prestiżu i profesjonalizmie danej firmy. Wskutek czego coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na kupno lub leasing floty samochodowej. By przynosiła one większe zyski warto zatrudnić kogoś na stanowisko fleet managera, który jest odpowiedzialny właśnie za zarządzanie flotą. Jakie są korzyści posiadania floty samochodowej?

Co to jest flota samochodowa i jakie są jej rodzaje?

Flota, inaczej tabor samochodowy, to głównie zespół więcej niż jednego samochodu, należący do danej firmy lub przez nią wynajmowany. Zależnie od wielkości i typu samochodów wyróżnia się floty osobowe i ciężarowe. Przykładem pierwszego rodzaju floty jest sieć taksówek, samochody policyjne lub służby zdrowia. Tabor ciężarowy może być używany przez firmy transportowe lub kurierskie.

Efektywne zarządzanie flotą

Bardzo często pojazdy nie są przypisanie do konkretnego pracownika lub trasy. O tym, komu przydzielany jest dany samochód i w jakim celu, decyduje właśnie fleet manager. Do jego innych zadań należy zakup lub leasing i kontrola pojazdów (szczególnie techniczna). Monitoruje on również zużycie paliwa, styl jazdy i czas pracy kierowców. Takie i inne dane dostarcza mu oprogramowanie do monitorowania GPS, które również informuje o:

  • Zużyciu paliwa przez dany pojazd,
  • Aktualnej lokalizacji pojazdu,
  • Stanie ruchu drogowego, który pozwala wybrać wygodniejszą trasę,
  • Czasie pracy i przerw pracownika,
  • Stylu jazdy kierowcy (czy nie przekracza prędkości).

Korzyści posiadania floty samochodowej

Flota samochodowa, która pełni funkcję np. dodatku lub premii, może służyć również jako działanie marketingowe dzięki oznaczeniu pojazdów za pomocą logo firmy i umieszczeniu reklamy. Jednak w tym przypadku znaczenie ma prestiż firmy. Trzeba dopasować markę samochodów i reklamy do renomy firmy. W innym przypadku sprawnie zarządzana flota przyczynia się do skuteczniejszej i szybszej obsługi klienta, dzięki monitorowaniu tendencji użytkowania aut. Gdy kupno całej floty stanowi zbyt duży koszt, można zdecydować się na leasing, za który odpowiedzialny jest fleet manager. Dzięki leasingowi floty nie musimy się martwić o wysokie koszty serwisów. Również sprawy administracyjne załatwia firma leasingowa.

Podsumowanie

Zaopatrzenie się we flotę zdecydowanie zwiększa efektywność firmy, podnosi jej status i uznanie na rynku krajowym i zagranicznym. Warto poszerzyć załogę o stanowisko fleet managera oraz zainwestować w monitoring GPS (np. Verizon Connect) dzięki któremu o wiele łatwiej i czytelniej kontrolować całą flotę, rozliczać się z pracownikami i monitorować ich wydajność.