Jakie cechy ma dobry spedytor?

Jeżeli chcielibyśmy pracować w branży logistycznej, a zwłaszcza na stanowisku spedytora, pierwsze kroki możemy podjąć już w…szkole podstawowej. Oczywiście bardzo ważne jest wykształcenie techniczne lub wyższe w tym kierunku, ale znajomość geografii nabywana już za czasów dziecięcych może pomóc nam w lepszej pracy jako spedytor.

Nieważne czy jest to firma spedycja Gdańsk, Berlina, Oslo czy Stambułu, potrzebuje spedytorów, którzy mają pojęcie o geografii. Istnieje kilka powodów, dla których jest to konieczne. Najprostszy z nich wiąże się ze specjalizacją firmy. Jak dobrze wiemy, jeżeli ktoś jest od wszystkiego, to jest do niczego, więc coraz więcej przewoźników oferuje swoje usługi z naciskiem na pewien określony kierunek.

flaga Unii EuropejskiejMoże to być transport do Skandynawii, krajów Beneluksu lub… No ale chwila, czy wiemy które kraje zaliczają się do Skandynawii? Co powiemy, gdy klient zapyta się nas czy dostarczamy przesyłki do Finlandii? Czy zdajemy sobie sprawę, ile jest krajów Beneluksu? Musimy być w stanie odpowiadać na takie pytania w ciągu sekundy, jeżeli naszym marzeniem jest praca w tej branży. Dodatkowo dobry spedytor po dwóch pierwszych cyfrach kodu pocztowego powinien wiedzieć, do jakiego miejsca należy dostarczyć towar.

Oczywiście wiedza z dziedziny geografii nie kończy się na poprawnym wskazaniu na mapie państw w Europie. Nie może być tak łatwo prawda? Europa dla spedytora to autostrady, porty i magistrale kolejowe. Czasami lepszym pomysłem będzie wykorzystanie któregoś z portów, aby szybciej dostarczyć załadunek.

Dobry spedytor pamięta również o tym, aby towar w optymalny sposób podróżował po naszym kontynencie. Najlepszym przykładem może być trzymanie się podróżowania w strefie Schengen. Unika się w ten sposób niepotrzebnego tracenia czasu na opłaty i stanie na granicach.

Dla zapominalskich, do tej strefy nie należą:

  • długopis wskazujcy lokalizacje na mapieWielka Brytania,
  • Irlandia,
  • Bułgaria,
  • Rumunia,
  • Chorwacja,
  • Cypr.

Po takiej lekcji powinniśmy już zrozumieć, jak ważna jest znajomość geografii dla współczesnego spedytora. Jeżeli mamy taką wiedzę, jesteśmy w stanie lepiej je zaplanować, czyli w taki sposób, który zaoszczędzi nam niepotrzebnych kilometrów i przede wszystkim, pieniędzy.