Pierwsza praca w spedycji?

Spedycja to mimo upływu lat, kryzysów gospodarczych i innych zmian w gospodarce, wciąż ciekawa branża dla osób poszukujących pracy, drogi zawodowej na studiach czy nawet dla tych, znudzonych swoim obecnym stanowiskiem i poszukujących nowego wyznania. Zanim rzucimy się na ślepo na branże TSL, warto wiedzieć, czym zajmuję się, chociażby spedytor w firmach takich jak DB Schenker praca i jakie cechy musi posiadać, aby wypełniał swoje obowiązki w najlepszy możliwy sposób.

Wykształcenie

praca w spedycjiZacznijmy od wykształcenia, które może wydawać się niezbędne, aby ktokolwiek spojrzał na nasze CV i potraktował nas jako poważnych kandydatów na to stanowisko. Wbrew pozorom nie jest ono konieczne! Wiele osób, od lat pracujące na etacie w dużych firmach spedycyjnych nigdy nie miało do czynienia z tym biznesem przed podjęciem pracy! Są to jednak jednostkowe przypadki, a wykształcenie wyższe kierunkowe jest bardzo miłym punktem naszego życia zawodowego.

Predyspozycje

Prawdopodobnie najważniejszymi cechami, które posiada dobry specjalista, jest rzetelnośćkomunikatywność i znajomość co najmniej jednego języka obcego. Nieważne czy pracujemy wyłącznie jako spedytor morski lub lotniczy, naszą codziennością staną się deadline’y. Zawsze z tyłu głowy będziemy mieli termin do dotrzymania: armator będzie chciał, aby towar został dostarczony do danej godziny, odprawa celna będzie musiała być odprawiona na czas lub po prostu nasz klient będzie potrzebował towaru jak najszybciej. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność nawiązania dobrego kontaktu z kontrahentem i nauczenie się odpowiedniego organizowania pracy.

Nie poddawaj się!

miejsce załadunku pojazdówNie ma co się oszukiwać – ta praca jest niesamowicie stresująca, lecz każdy zadowolony klient da nam niespotykane pokłady satysfakcji! Nie tylko da nam ona masę nowych umiejętności i poznać wielu ciekawych ludzi, a jedyne co nas ogranicza to nasza otwarta głowa. Oczywiście przez pierwsze miesiące będziemy oczywiście zbierać doświadczenie, a z czasem to, kto wie, może to my będziemy uczyć innych?