Płatności za granicą – karta czy gotówka?

Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę – czy to w celach służbowych czy prywatnych. W głowach wielu z nich rodzi się pytanie o to, jaki typ płatności jest najbardziej korzystny – ten oparty na karcie kredytowej/debetowej czy może na gotówce?

Niezależnie od tego, w jakim celu udajemy się w podróż zagraniczną, zawsze będziemy zmuszeni do tego, by płacić za różne towary czy usługi. Jak wiadomo – wiele krajów Unii Europejskiej posługuje się wspólną walutą – Euro. Polska jednak ciągle posiada swoją walutę – złotówkę. Dlatego właśnie wyjazdy zagraniczne sprawiają nam niemałe kłopoty związane z wyborem sposobu płacenia. Zastanawiamy się, która opcja będzie dla nas korzystniejsza – płatność kartą czy gotówką.

 pieniądze w walucie zagranicznej euro

Płacenie gotówką za granicą – plusy i minusy

Płacenie gotówką ma kilka zalet oraz kilka wad. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na fakt, że gotówką możemy zapłacić wszędzie – niezależnie od miejsca. Trzeba przy tym pamiętać, że przecież awarie terminali i systemów elektronicznych występują dość często.

Ponadto istotny jest również fakt, że posiadając gotówkę w formie fizycznej – nie narażamy się na przekroczenie naszego ustalonego z góry budżetu. A więc mamy kontrolę nad wszystkimi pieniędzmi, które posiadamy. Dzięki temu nie wydamy więcej niż planowaliśmy.

Z drugiej jednak strony należy pamiętać, że gotówkę znacznie łatwiej jest ukraść. Złodzieje – szczególnie w wielkich miastach obcych państw – nie śpią i chętnie skuszą się na portfel pełen banknotów. A jak stracimy gotówkę – to mamy wielki problem.

Karty tego kłopotu nie stworzą – jeśli zgubimy lub zostanie nam ukradziona karta płatnicza, możemy ją w każdej chwili zablokować i mieć pewność, że nikt nie ograbi nas z pieniędzy.

 facet z portfelem przed laptopem

Płacenie kartą za granicą – plusy i minusy

Płacenie kartą może być naprawdę bardzo wygodne pod warunkiem, że nasz bank oferuje korzystne warunki przewalutowania. Nie musimy martwić się chodzeniem po kantorach i wymianą banknotów, nie musimy również przejmować się ewentualnymi kradzieżami.

Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest jednak zabranie ze sobą zarówno karty jak i drobnych pieniędzy w gotówce, którymi zapłacimy na przykład za bilet na autobus czy bułkę w piekarni.