Transport maszyn rolniczych – gdzie leży sens?

Jak wiadomo – w gospodarstwach rolnych szczególną rolę odgrywają maszyny rolnicze. Każdy nowoczesny rolnik stawia na rozwój swojego dobytku poprzez używanie specjalistycznego sprzętu ułatwiającego pracę oraz oszczędzającego cenny czas. Czasami jednak, z różnych powodów, trzeba przewieźć takie maszyny z punktu A do punktu B. Jak się za to zabrać?

Bywa, że rolnik posiada ziemie od siebie oddalone, a na obu ich kawałkach musi użyć danej maszyny. Bywa również, że rolnik chce sprzedać (lub kupić) sprzęt. Istnieją jeszcze sytuacje, w których gospodarze wymieniają się maszynami lub sobie je pożyczają. Jak zorganizować ich transport? Na własną rękę czy poprzez firmę, która fachowo wykonuje transport maszyn rolniczych?

Samemu – taniej, więc lepiej?

ciągnik podczas orania polaWydawać by się mogło, że z ekonomicznego punktu widzenia samodzielne przetransportowanie sprzętu rolniczego z jednego miejsca w drugie jest tańsze – albo i nawet pozbawione jakichkolwiek kosztów. Zwolennicy takiego myślenia mogą się jednak mocno zdziwić, kiedy przyjdzie im któregoś dnia ponieść konsekwencje takich wyborów. Można bowiem, organizując przewóz na własną rękę, dopuścić do uszkodzenia maszyny.

Jak wiadomo, sprzęt rolniczy jest niezwykle kosztowny, a jego serwisowanie pochłania ogromne środki pieniężne. Lepiej chyba chuchać na zimne i zmniejszać prawdopodobieństwo wystąpienia usterek spowodowanych nieodpowiednim transportowaniem, decydując się na usługi profesjonalnej firmy przewozowej, niż później płacić podwójne kwoty za renowację i naprawę sprzętu.

Jak już firma – to jaka?

maszyna rolniczaWiadomo, że bezpieczniej jest powierzać pewne zadania specjalistom. Zyskuje się wówczas komfort psychiczny i pewność, że maszyny, które zostaną przetransportowane przez firmę przewozową, dotrą na miejsce „całe i zdrowie”. W jaki sposób jednak wybrać odpowiedniego do tego przewoźnika, któremu nie będzie strach oddać w opiekę drogocennego sprzętu?

  • Patrzymy na flotę – dobra firma posiada mocno rozbudowany komplet samochodów dostawczych, ciężarówek, naczep, itp. Flota musi być odpowiednio przygotowana na najcięższe zadania stojące przed kierowcą, do jakich niewątpliwie należy transport maszyn rolniczych.
  • Patrzymy na opinie – Internet to miejsce, w którym znajdziemy wszystko, czego potrzeba nam się w danym momencie dowiedzieć (w tym opinie i oceny klientów przeróżnych przedsiębiorstw). Warto, przed podjęciem jakiejkolwiek współpracy, zaczerpnąć wiedzy z sieci odnośnie interesującego nas przewoźnika.